Bu yazımızda sizlerin; belgelendirme nedir, gerekli midir gibi sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Belgelendirme, bir ürün veya hizmetin onay alma sürecine verilen genel isimdir. İngilizceden çevrilmiştir.

Onay alma yani belgelendirme süreci, kişi, hizmet veya ürünlerin belirli inceleme ve prosedürlerin yerine getirilmesi sonrasında verilebilmektedir. Birçok belgelendirme (onay alma) çeşidi vardır.

belgelendirme nedir

Bu incelemeler büyük ölçüde “dış inceleme, eğitim, değerlendirme vb.” sonrasında gerçekleşmektedir.

Wikipediaya göre belgelendirme:

Belgelendirme bir nesnenin, kişinin veya örgütün belirli özelliklerinin onaylanması anlamına gelir.

Akreditasyon nedir?

Akreditasyon, TÜRKAK gibi uygunluk değerlendirme kuruluşlarının çalışmaları neticesinde, düzenledikleri uygunluk teyit belgelerinin (deney ve muayene raporları, kalibrasyon sertifikaları, yönetim sistemi belgeleri, ürün belgeleri, personel belgeleri vb.) güven ve gerçekçiliğini kontrol etmek ve destelemek amacı ile kurulmuş kalite altyapısı, sistemidir.

Amacı nedir?

Akreditasyon denetleme yetkisine sahip kuruluşların amacı, kendisine müracaat ederek ve denetlenme talebi olan kuruluşları denetleyerek ilgili uluslararası standartlara uygun olup olmadığını sorgulamak, denetlemektir.

Belgelendirmenin amacı nedir, gerekli midir?

Belgelendirme, bir kurum veya kuruluşun; belirli standartlara ve şartlara uyduğunun bariz göstergesidir. Dolayısıyla güven ve kalite bağlamında büyük bir etkiye sahiptir.

sng kalite belgelendirme

Örnek olarak:

Üreticiden herhangi bir ürün ihraç etmek istiyorsunuz. İlk öğrenmek isteyeceğiniz şey ürünlerin kaliteli ve güvenilir olup olmadığıdır. Bu gibi durumlarda standart kalite belgeleri kanıt niteliğindedir ve büyük önem taşır.

Bunların yanı sıra kurumunuzun saygınlığı bakımından da oldukça önemlidir.

Belgelendirme konusunda nasıl ve hangi kuruluşlardan hizmet alabilirsiniz?

Belgelendirme hizmetini yalnızca yetkili firmalar yapabilir. İlk olarak akreditasyon belgesinin olup olmadığına sorgulayarak akreditasyon kapsamını inceleyerek; Türkiye’deki belgelendirme faaliyetleri arasında yer alıp almadığına bakın. Eğer bu kapsamda yok ise tanınır bir belgeye sahip değildir.

SNG Kalite olarak hangi belgelendirme hizmetlerini sunuyoruz?

2007 yılından bu güne, her sektörden büyüklü küçüklü yüzlerce firmanın, 1000’in üzerinde ISO Belgesi ve CE belgesi talebini karşılamış bulunmaktayız.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın

Yorumlar

HÜMEYRA KANAT

Belgelendirme ilgili bilgi ararken yazınıza denk geldim. Amacına uygun anlaşılır bir şekilde anlatan bir yazı olmuş elinize sağlık, teşekkürler.


© 2015-2023 SNG Kalite. Tüm hakları saklıdır.