Bu yazımızda sizle EKAP'ın ne olduğunu, ne iş yaptığını anlatmaya çalışacağız.

EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) Kamu İhale Kurumu, Belirlediği ihale şablonları ile ihalelerde yolsuzluğun önüne geçmeyi amaçlayan bir kurumdur. Kamu İhale Kurumu (EKAP); Başkanlık, Kamu İhale Kurulu ve Hizmet Birimlerinden oluşur.

ekap nedir

Wikipedia’ya göre EKAP; Kamu İhale Kurumu (KİK), 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile öngörülen görevleri yerine getirmek üzere kurulan, idari ve mali özerkliğe sahip bir kamu tüzel kişisidir.

EKAP (KAMU İHALE KURUMU) AMACI NEDİR, NE İŞE YARAR?

Kamu İhale Kurumu, gerekli koşulları sağlayamayan işletmelerin ihale kazanmasının önüne geçmektedir.

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile verilen bazı görevleri yapmak üzere kamu tüzel kişiliğine ve idari ve mali özerkliğine sahip kurumdur. Kurumun ilişkili olduğu bakanlık Maliye Bakanlığı'dır. Kurum görevlerini yerine getirirken bağımsızdır. Hiçbir organ, makam, merci ve kişi, kurumun kararlarını etkilemek amacıyla emir ve talimat veremez.

ekap

Kamu ihalelerine katılan işletmelerden, katılacağı ihale ya da sunacağı üretim/hizmet için kalite şartlarını taşıdığını kanıtlaması açısından ISO kalite belgeleri istenir.

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş kuruluşlarca düzenlenen/onaylanan ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000 belgeleri, EKAP’a kayıtlı gerçek ve tüzel kişiler tarafından elektronik ortamda “Katılım ve Yeterlik Belgesi Sorgulama” sayfasında görüntülenebilmekte ve Sunulacak Belgeler Tablosu veya Yeterlik Bilgileri Tablosu aracılığıyla ihalelere katılımda kullanılabilmektedir.

Bu bilgi ve belgeler ayrıca idareler tarafından “EKAP İdare Sayfası”ndan sorgulanarak teyit edilebilmektedir.

EKAP resmi sitesine şuradan erişebilirsiniz: https://ekap.kik.gov.tr

Kamu İhale Kurumu tarafından açılan her türlü ihalelere katılabilmek için gereken ve firmaların ihtiyaç duyduğu TÜRKAK’lı belge alımlarında öncelikle dökümantasyon, eğitim ve danışmanlık hizmetleri veren kurumumuz, tüm işletmelerin TÜRKAK Akreditasyonlu alımına kadar tüm sürecini titizlikle takip etmekte ve yönetmektedir.

TÜRKAK Akreditasyonlu ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerinizi en kolay yoldan alabilmek için SNG Kalite’yi tercih edin.

Ek bilgi olarak Ekap nedir, ne iş yapar ile ilgili şu videoya göz atabilirsiniz:

Bu web sayfasına ait tüm tasarım ve SEO hizmeti, web tasarım uzmanı Özkan GÖÇER tarafından sağlanmaktadır.

© 2019 SNG Kalite. Tüm hakları saklıdır.