ISO 14001 BELGESİ ALMAK SİZE NE KAZANDIRIR?

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standartları, ISO’nun (Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu) yayımladığı bütün standartlar arasında ayrı bir yer tutar. Adından da anlaşılacağı üzere firmaların çevreyle olan etkileşimini, doğaya en az zararı verecek biçimde standardize etmeyi hedefler.

Çevre Yönetim Sistemi Belgesi Neye Yarar?

Bir firmanın çevreyle olan ilişkisini standartlara oturtması, özellikle endüstriyel kirliliğe yol açabilecek derecede üretim yapan firmalar için pek çok açıdan faydalıdır.

iso 14001 faydaları

ISO 14001 belgesini edinmiş bir firma:

  • Bir endüstriyel atık politikası edinmiştir. Doğaya verdiği zararı azaltmıştır.
  • Çevre dostu olduğunu uluslararası bir otoritenin onayıyla tescillemiştir.
  • Çevreye önem veren müşterilerin gözünde prestijini artırmıştır.
  • Sıfır atık yaklaşımının trend olduğu günümüz pazarında sürdürülebilirlik açısından önemli bir adım atmıştır.
  • Ürün pazarlamasında ciddi bir fırsat yakalamıştır. Ürün ambalajlarına yerleştirilecek küçük bir ISO sertifikasyon sembolü ile satışlarında fark yaratabilir.
  • Yeni pazarlara girmek adına sağlam bir adım atmıştır. Çekişmenin zirvede olduğu dış pazarlarda firmaların rekabeti zaman içinde biçim değiştirmiş, çevreye verilen öneme göre şekillenmiştir. Bu sebepten böylesi pazarlara atılmak isteyen bir girişimci çevre yönetimini etraflıca düşünmeli, buna göre adımlar atmalıdır.

ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır?

Her ISO belgesi gibi Çevre Yönetim Sistemi Belgesinin de ISO tarafından belirlenmiş prosedürleri vardır.

Prosedürlerin ardından yapılan denetlemede uygun görülürseniz ISO 14001 sertifikasyonunu almaya hak kazanırsınız.

Belgeyi alma süresi çeşitli (personel sayısı, operasyonların genişliği, coğrafi dağılım gibi) etkenlerden ötürü firmadan firmaya değişkenlik gösterir. Fakat ISO 14001 için bu süre diğer belgelere göre uzun olabilir; çünkü hiçbir endüstriyel atık politikası olmayan bir firmanın bu belgeyi almak için üretim sürecini baştan aşağı yenilemesi gerekebilir.

iso 14001

ISO 14001 almak için yapılması gerekenler ise şu şekilde:

  1. İlk etapta sisteminizin belgelendirmeye uygun olup olmadığını test etmeniz gerekir. Bunu yapmak için ISO’nun web sitesinden standartları satın alabilir veya alanında uzman bir danışmanlık şirketi ile çalışabilirsiniz.
  2. Uymadığınız standartlar için (eğer varsa) firmanızın bazı bölümlerini, operasyonlarını, süreçlerini yenilemeniz gerekebilir. Standartlara uygunluğunuzdan emin olunca sertifikasyon için başvuruda bulunabilirsiniz.
  3. Sertifikalar ISO tarafından uygun görülmüş üçüncü parti belgelendirme kuruluşlarınca verilebilir. Burada, çalışılacak kuruluşun akreditasyonu olup olmadığına dikkat edilmelidir.
  4. Belgelendirme kuruluşunun yapacağı denetlemeden sonra firma uygun görülürse ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi alabilir.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın

Bu web sitesi, freelance web tasarım uzmanı Özkan GÖÇER tarafından tasarlanmıştır.