ISO 22000 BELGESİ NEYE YARAR? ALMAK SİZE NE KAZANDIRIR?

Gıda sektöründe hizmet veren kuruluşlar gıda güvenliğini verimli bir biçimde yönetmek için birtakım standartlara ihtiyaç duyar.

Zira gıda sektöründeki potansiyel müşterinin farkındalığı giderek artmaktadır.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi de, gıda üretimi yapan firmaların sistemlerine sıklıkla uyguladığı bir standartlar bütünüdür.

ISO’nun (Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu) yaptığı son güncelleme ile bu standartlar ISO 22000:2018 koduyla düzenlenmiştir.

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi Neye Yarar?

Gıda üretimi yapan bir firmanın tedarik zinciri kritik önem arz eder. Bunun nedeni, gıda zincirindeki her türlü olayın doğrudan müşteri sağlığına etki etmesidir.

Dolayısıyla gıda güvenliği yönetim sistemi gıda üreten bir firmanın vazgeçilmezi, en değerli varlığıdır.

iso 22000 neye yarar

Bu belgeye sahip firmalar için şunlar söylenebilir:

  • Tedarik zincirini belirli bir sisteme oturtmuştur.
  • Gıda zinciri boyunca oluşabilecek aksilikleri engellemek adına büyük bir adım atmıştır.
  • Böylelikle zincir boyunca israf edilen, kullanılamayacak hale gelen ürünleri kurtararak tasarruf edebilecektir.
  • Ayrıca müşterilerinin sağlığını gözettiğini belgelemiştir.
  • Gıda güvenliği yönetim sistemi uluslararası bir kuruluş tarafından tescillenmiştir.
  • Bu tescilin gücünü pazarlamada lehine kullanmak için bir fırsat yakalamıştır. Gerek restoranlara yiyecek sağlayan bir firma olsun, gerekse restoranın kendisi olsun müşterilerine kendini kanıtlayabilecektir.

ISO 22000 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 22000 Belgesi almak için öncelikle bazı şartlar ve prosedürler yerine getirilmelidir. Bu açıdan ISO 9001 almaya benzer; ancak farklı yönetim sistemleri ile ilgilendiklerinden dolayı süreç farklılık gösterir.

Örneğin ISO 22000 Belgesi’nde HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) sistemi yer almaktadır. HACCP gıda güvenliğindeki riskleri minimalize etmek için tasarlanmış bir sistemdir. Basitçe, bir HACCP sisteminde çeşitli kritik noktalar belirlenir ve buralardaki potansiyel tehlikeler analiz edilerek sistem iyileştirilmeye çalışılır.

Bu gibi şartlar sağlandığında ISO 22000 Belgesi’ne başvurulabilir. Sonrasında yapılan değerlendirmede uygun görülürseniz ISO 22000 Sertifikası almaya hak kazanırsınız.

Belgeyi alma süresi firmadan firmaya değişiklik gösterir. Elbette buradaki en büyük etken firma operasyonlarının genişliğidir.

Büyük bir coğrafyaya yayılmış, tarladan-çatala üretim yapan firmalar için bu süre uzayabilirken daha küçük firmalar belgeyi daha hızlı edinebilmektedir.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın

Bu web sitesi, freelance web tasarım uzmanı Özkan GÖÇER tarafından tasarlanmıştır.