ISO 9001:2015 tüm kuruluşlar için, Kalite Yönetim Sistemini oluşturmak, uygulamak ve sürdürmek için uluslararası kabul görmüş bir standarttır. Her büyüklükte ve her sektöre uygulanabilir bir standart olarak tasarlanmıştır.

iso 9001

İşletmelerin müşteri memnuniyetini sağlamak için bir sistem oluşturmasının temeli olarak kabul edilmesinden dolayı birçok işletme, tedarikçi seçiminde asgari şart olarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesini talep etmektedir.

Rekabet için ISO 9001 neredeyse zorunluluk haline geldi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini uygulayan işletmeler, kendi süreçlerini iç tetkiklerle denetlediğinden ve tarafsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından denetlendiğinden dolayı, müşterilerinin işletmeyi denetlemesine gerek kalmamaktadır. Bu nedenle ISO 9001 belgesi birçok pazarda rekabet edebilmek için neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir.

Temel ve Etkili

ISO 9001, tüm diğer standartlar için temel ve etkili standarttır. Hangi Endüstri kapsamında faaliyet gösterilirse gösterilsin ilk edinilmesi gereken standartların başındadır. Tüm endüstriler, kendi gereksinimlerini karşılayabilmek için kendi standartlarını oluştururken ISO 9001 standardını temel olarak kullanırlar.

iso 9001 etkisi

Örneğin, Medikal ve Tıbbi Cihazlar endüstrisi için ISO 13485 standardı oluşturulurken, Otomotiv endüstrisi için ISO 16949 standardı oluşturulurken ISO 9001 standardı temel alınmıştır.

  • ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, işletmelerde maliyet ve verimlilik tasarrufları sağlar, imajınızı ve güvenilirliğinizi artırır.
  • ISO 9001 Belgesi sahibi olmak, tanınmış bir belgelendirme kuruluşu tarafından onaylandığınızı ve sertifikalandırıldığınızı bilen müşteri ve potansiyel müşterilerinize, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaya yönelik bir sistem kurduğunuzu göstermesi açısından önemlidir.
  • ISO 9001 KYS’nin en temel ilkelerinden biri Müşteri Memnuniyetidir. Sistem direkt olarak müşteri şikayetlerinin azalmasını sağlar.
  • ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini oluşturarak, Süreçlerinizi kontrol altında tutup, sürekli iyileştirme, zaman ve kaynak tasarrufları yapabilirsiniz.
  • ISO 9001 işletme içerisinde yetki ve sorumlulukları belirlemenizi sağlar.
  • ISO 9001 Kalite yönetim sistemi çalışanlarda motivasyonu artırarak, çalışma heyecanını dinç tutar.
  • ISO 9001 belgesi, işletmenin yeni pazarlara açılmasını sağlar ve işletmenin rekabet gücüne katkı sunar.
  • Kuruluşun piyasadaki imajını güçlendiren ISO 9001 belgesi kurumsallaşma yolunda da en ciddi adımlardan biridir.
  • Kalitesizlik maliyetlerini en aza düşürür.

Tüm bu faydalarından dolayı ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi, neredeyse tüm dünyada en tercih edilen belgelendirmenin başında gelmektedir.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın

© 2015-2023 SNG Kalite. Tüm hakları saklıdır.