ISO 9001, Cenevre merkezli Uluslararası Standartlar Teşkilatı’nın (ISO) yarattığı, uluslarası olarak kabul gören ve firmanın ürettiği malların veya sunduğu hizmetin kalite standartlarına uyumunu gösteren bir belgedir.

Bu standartların ortak amacı, zaman ve kaynak kaybetmeden kusursuz mal üretimi veya hizmet sağlamak, müşteri ve çalışanı mutlu etmek ve ortaya çıkabilecek problemleri minimize ederek şirketin büyümesini sağlamaktır.

iso 9001 nedir

Üye olan ülkelerdeki tüm şirketlerin yönetim ve üretim süreçlerinde uygulanmakta olan bu standartlar, şirketin planlı, doğru, kaliteli ve kontrollü çalıştığını tasdik edilmesinde kullanılır. Uluslararası Standartlar Teşkilatı’na (ISO) yüzü aşkın ülke üyedir ve bu standartları takip etmektedir; bu ülkelerde de toplam bir milyondan fazla kuruluş vardır. ISO 9001’e uyan şirketlerde işlenen prosedür ve disiplin sayesinde müşteri memnuniyeti hedeflenmektedir. İyi bir kalite sunduğunuzu kanıtlayan yegâne belge ISO 9001 belgesidir.

ISO 9001 nasıl alınır?

ISO 9001 belgesini edinmek için başvurduktan sonra şirket, belgelendirmeyi yapacak kurum tarafından denetlenir. Şirketin, ISO standartlarındaki koşulların hepsine uyulduğu denetlendiği takdirde belge düzenlenip kuruma takdim edilir.

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Belgesi, müşterilerin memnun edilmesi ve iş verimliliğinin artması için gerekli koşulları sağladığından bu belgeyi edinmek özellikle ihaleler söz konusu olduğunda aranan bir vasıf haline gelmiştir. Belgeyi almak için yapılacak başvuruda, başvuru formunun yanı sıra kuruluşun resmiyetini simgeleyen bazı evraklar talep edilmektedir:

iso 9001 nasıl alınır

Bu evraklar; SGK bildirgesi; vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi ve Ticaret Gazetesi sicil fotokopisinden oluşmaktadır. Bunların dışında eğer şirket yasal olarak özel birkaç belge daha almak zorundaysa onlar de eklenmelidir.

Kimler ISO 9001 alabilir?

Kurallara uygun, başarılı ve ahlaklı bir çalışma ortamı yaratmak isteyen; kurumsal olarak faaliyetlerini belgelendirmek isteyen şirketler ISO 9001 belgesi almalıdır. Kuruluşun boyutu fark etmeksizin her küçüklükte veya büyüklükteki şirket bu belgeyi alabilir. Kalite standartlarına uymayan şirketlerde, müşteri memnuniyetsizliği, çalışan memnuniyetsizliği, gelir ve zaman kaybı gibi olumsuzluklar gözlemlenebilir.

Bu gibi şeylerin olmamasından, olursa da profesyonel bir şekilde sorunun çözülmesinden emin olunması için belge alınması ve standartlara uyulması önerilir.

iso 9001

Yapısını büyütüp uluslararası pazara açılmak isteyen, çalışanlarının performansını yükseltmek isteyen, müşteri odaklı bir yaklaşım sergilemek isteyen, büyümesi hiç durmayan bir şirket ortamı yaratmak isteyen, sunduğu servisin veya ürettiği malın tek seferde doğru ve müşteriyi memnun edecek şekilde yapılmasını isteyen her şirket bu belgeyi alabilir.

Hangi firmalar ISO 9001 verebilir?

Yalnızca gerekli vasıflara sahip olduğu kanıtlanmış belgelendirme kurumları ISO 9001 belgesi verebilir. Bu kurumlar, belgelendirmek için danışmanlık şirketleriyle işbirliği yaparak çalışırlar. Bu yüzden belge edinmek için öncelikle danışmanık şirketine başvurmanız gerekir. Akreditasyon yetkisi olmayan kuruluşlar bu belgeyi veremez. Bu nedenle belgeyi alacağınız firmayı iyice araştırıp sorgulamanız önerilir.

SNG Kalite güvencesiyle, belgelerinizi mümkün olan en kısa sürede almak için iletişime geçin.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın

Yorumlar

HALİL SERDAR

ISO 9001 ile ilgili bilgi arıyordum, detaylı ve anlaşılır bir makale olmuş teşekkürler.


Bu web sitesi projesi, Front end web developer Özkan GÖÇER tarafından geliştirilmektedir.