ISO 9001

Küçük veya büyük çaplı her işletmenin belirli standartları vardır. Bu standartların resmi kurumlar tarafından ölçümlenerek belgelendirilmesi, işletmenizin hem güven hem de kalitesini temsil eder.

iso

Bu standartların en önde gelenleriden biri olan ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgesine sahip olmanız, bir çok avantajı da beraberinde getirir.

Fakat unutulmamalıdır ki belgelendirme süreci oldukça titizlik gerektirir. Bu bağlamda profesyonel danışmanlık yardımı almanız yararınıza olacaktır.

ISO 9001 NEDİR?

ISO 9001, bir kuruluşun ürün veya hizmetinin Uluslararası standartlara uyduğunu tescilleyen belgedir. Bu belge, Uluslararası Standartlar Örgütü olan ISO’nun belirlediği Kalite Yönetim Sistemini tanımlayan bir standarttır.

Kısa özetle; sistem kurulurken uygulanması gereken kuralların tanımlandığı standartlar bütünüdür. Sonda yer alan 2015 rakamı, revizyon yapıldığı yılı temsil eder.

Ek bilgi niteliğinde eklediğimiz aşağıdaki şu videoya göz atabilirsiniz:

ISO 9001 NASIL ALINIR, ŞARTLAR NELERDİR?

Eğer ticari alanda faaliyet gösteriyorsanız, gerek yurt içi gerek uluslararası standartlarınızın iyileşmesi, büyümesi ve gelişmesi için bazı belgelere ihtiyacınız var demektir.

Bu belgelerin en önde gelenlerinden biri olan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesini alabilmek için, ISO tarafından belirlenmiş bazı ön şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • İlk ve en önemli adım olarak, sunduğunuz hizmet veya ürettiğiniz ürünlerin ISO tarafından belirlenen standartlara uyup uymadığını denetlemektir. Eğer ürün veya hizmet kalitenizin ön başvuru şartlarına uymadığını düşünüyorsanız gerekli düzenlemeleri yaparak ön başvuruda bulunabilirsiniz.
 • İlk aşama tamamlandıktan sonra, standart şartlarının devamlılığı açısından Kalite Yönetim Sistemi oluşturularak sistemin buradan yönetilmesi sağlanır.
 • Üçüncü aşamada ise düzenli kontrol ve sürekli iyileştirmeler yapılabilmesi adına, işletme/organizasyon içerisinde yer alan tüm çalışanlar bu sürece dahil edilerek uyum süreci başlatılır.
 • İlk üç aşamanın da yerine getirilmesi ile artık ön başvuru şartları tamamlanmış olur. Artık başvuru yapılabilir.

Bundan sonraki süreçte, ISO Kalite Yönetim Sistemi belgenizi alabilmek için atacağınız en doğru adım, belgelendirme sürecinizin titizlikle yürütülerek takip edilmesi ve gerekli eğitimlerin verilebilmesi adına TÜRKAK tarafından belge vermeye yetkili profesyonel danışmanlık firmalarından yardım almak olacaktır.

TÜRKAK Türkiye’deki Akreditasyon yetkisine sahip kurumdur. Zira belge verme yetkileri, ISO’ya üye olan 100’e yakın ülkenin Akreditasyon kurumlarına verilmiştir (akreditasyon nedir öğrenmek için tıklayın).

iso belgesi nasıl alınır

Türkak Akrediteli ISO belgesi, ancak TÜRKAK tarafından yetkilendirilen belgelendirme şirketlerinden alınabilir. Bizimle iletişime geçmeniz durumunda SNG Kalite olarak, tüm ISO belgelendirme süreçlerinde sizlere profesyonel destek sağlayabiliriz.

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR?

Kalite Yönetim Sistemi belgesini, ISO standardının tüm şartlarını sağlamış, sektör fark etmeksizin üretim ve hizmet faaliyeti gösteren, her kuruluş alabilir.

ISO 9001 belgesi örneği:

iso belge örneği

ISO 9001 BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Belge başvurusu yapabilmek için aşağıdaki belgeler gerekmektedir.

iso kalite yönetim sistemi

iso için gerekli belgeler

ISO 9001 ne işe yarar, Faydaları Nelerdir?

ISO 9001 belgesine sahip olmanız, kuruluşunuzun sağladığı hizmet veya ürünlerinin Uluslararası kalite standardına uygun üretim yaptığını veya hizmet sağladığını gösterir.

Aynı zamanda kuruluşun hizmet ve ürün kalitesinin sürekliliğini de teyit eder. Zira yetkili kurumlar tarafından belirli dönemlerde şartların yerine getirip getirilmediği denetlenmektedir. Dünya'da büyük firmaların halen uyguladığı etkin bir yönetim sistemidir.

Kuruluşlar gerek piyasadaki rekabete katılmak, gerekse şirket içi disiplini sağlamak için ISO 9001'e ihtiyaç duyarlar. Bu belge basit bir kalite / standart belgesi değildir.

Sadece belirli bir kalite standardını yakalamayı başarmış firmaların alabildiği, Uluslararası niteliğe sahip bu belgeye sahip olmanız size bir çok fayda sağlar.

İşte sağladığı avantajlardan bazıları:

 • İşletmenin prestijini arttırarak rakipleriniz ile aranızda pozitif yönde kalite farkı oluşmasını sağlar.
 • İhale şartnamelerinde istendiği için, ihale ile iş alımlarında avantaj sağlar.
 • Daha iyi ürün tasarımı sunabilmek adına müşteri beklenti ve taleplerinin ön planda tutar.
 • Çalışanların motivasyonunu artırır, müşteri memnuniyeti ve kalite standartları konusunda bilinçlenmelerini sağlar.
 • Sağladığı genel gelişim katkılarıyla kalifiye eleman sayısı artar.
 • Yetki, görev ve sorumlulukları netleştirir.
 • Kalite anlayışını geliştirerek; kalite probleminden doğabilecek hasarları minimuma indirir.
 • Problemlerin çok daha hızlı saptanmasını ve sistematik bir şekilde çözümlenmesi sağlar.
 • Üst yönetimin işini hafifletir.
 • Tüm kayıtların düzenli bir şekilde tutulması ile geçmişe yönelik kayıtların kolayca bulunmasını sağlar.
 • Kayıtlı verilerle durum analizi yapılabilmesi ve geleceğe yönelik kararların alınabilmesini kolaylaştırır.
 • Kurumsallaşma yolunda önemli bir adımdır. Ticari menfaat sağlar, sistemin sağladığı faydaların yanı sıra, ciddi bir reklam avantajı sağlar.
isonun faydaları

belgelendirme ve işleyiş süreçleri

Belgelendirme süreci son derece dikkat ve titizlik gerektirmektedir. Bu nedenle profesyonel destek almanız öneririz.

Bizimle ile yapacağınız danışmanlık ve belgelendirme sözleşmesinin ardından, gereken bütün süreçler hızlı ve özverili bir şekilde planlanarak sonuçlanır.

 1. Danışman firma olarak, önce işletmede durum analizi yaparız.
 2. İşletmenin kalite yönetim sistemine olan mesafesini belirleyerek bu bağlamda çalışanlara temel eğitimler veririz.
 3. ISO’nun belirlemiş olduğu standartlarını gözeterek firmaya uygun dökümantasyon sistemi hazırlarız
 4. Kurulan bu sistem üzerinden çalışmalarımızı başlatırız.
 5. Sistemin işlerliğini sağlayarak belgelendirme başvurunuzu gerçekleştiririz.
 6. Belgelendirme denetiminin ardından, ISO belgeniz verilir.

ISO 9001 İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Sektör gözetmeksizin, ISO standardı tarafından belirlenmiş şartları yerine getiren ve bunu kanıtlayan her firma belge almaya hak kazanabilir. 

Belgeler 3 yıllık periyotlarla verilir fakat yetkili kurumlar yılın bazı dönemlerinde ara gözlemler gerçekleştirir. Eğer kalite standartlarından saptığınız gözlemlenirse, belge iptali istenebilir. 

ISO Belgelendirme sürecinde SNG Kalite ve danışmanlık ekibi olarak, işletme durum analizi yaparız ve bunun sonucunda çalışanlara bazı (temel eğitim, dökümantasyon eğitimi, iç tetkik eğitimi vb.) ISO gerekliliklerini içeren eğitimler veririz. Bu sayede eğitim veren kurumlar arasında yer almaktayız.

ISO tarafından yapılan güncellemelerle birlikte zorunlu dokümantasyon ve prosedürler kaldırılmıştır.

ISO sonunda yer alan :2015 rakamı, 2015 yılında bazı standart ve prosedürlerin değişmesi ile birlikte güncellendiği yılı simgeler.

Kalite Yönetim Sistemi; Kendisini sürekli güncelleyen, uyguladığı kontrol mekanizması sayesinde firmaların da kendisini güncellemesini sağlayan, memnuniyet odaklı inşa edilmiş etkili standartlar bütünüdür.

ISO Belgesi almanın maliyeti işletmenin proseslerine, personel sayısına ve TÜRKAK Akreditasyonlu ya da Yabancı Akreditasyonlu (IAS, DAKKS, JAS-ANZ, UKAS) taleplerine, eğitim ve danışmanlık taleplerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Teklif almak için Lütfen bizimle iletişime geçin.

Türk Akreditasyon Kurumu tarafından Akredite edilen belgelendirme firmaları tarafından yapılan denetim ile, talep eden işletmenin kalite yönetim sistemi şartlarını taşıdığında alabildiği belgedir. TÜRKAK ile ilgili ek bilgi için TÜRKAK nedir adlı makalemizi okumanızı öneririz.

IAF tarafından 17021 standardına göre Akredite edilen belgelendirme firmaları, bu konuda tam yetkilidir. Bu bağlamda SNG Kalite yetkili firmalar arasındadır.

Bu web sitesi, freelance web tasarımcı Özkan GÖÇER tarafından tasarlanmıştır.