ISO 27001 BELGESİ ALMAK SİZE NE KAZANDIRIR?

Endüstriyel bilgi hırsızlığı ve bilgisayar korsanlığı son yirmi yılın en büyük tehlikeleri arasında yer alıyor. Haliyle günümüz firmaları kendilerinin ve müşterilerinin bilgi güvenliğinden emin olmak adına bazı önlemler almak durumunda.

iso 27001

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standartları, Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu olan ISO'nun belirlediği bir standartlar grubu olarak firmaların bilgi güvenliğini sağlamayı hedefliyor.

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi Neye Yarar?

Fiziksel ve dijital bilgi varlığı bir firmanın iskeletini oluşturur. Burada yaşanacak hasarlar, aksaklıklar ve sıkıntılar doğrudan firmanın dış görüntüsüne yansır.

İşte ISO 27001, böylesi yanlışlıklara baştan engel olmak için düzenlenmiş çeşitli standartlar içerir.

Bu belgeye değer görülen firmalar:

  • Kritik verilerini güvence altına almıştır.
  • Endüstri hırsızlığına engel olmak adına gerçekçi bir adım atmıştır. Eğer ciddi üretim yapan, yenilikçi tasarımlara sahip bir firma ise fikrî mülkiyetini endüstri hırsızlığından mutlaka korumalıdır.
  • Müşteri bilgilerini gözetiyordur. Bir firmanın bilgi varlıkları arasında yalnızca kendisine ait veriler bulunmaz; müşteri verileri de bir firmanın koruması gereken bilgiler arasındadır.
  • Saygınlığını korumaya almıştır. Zararlı çıkılan bir siber saldırının ardından firma hem saygınlığını yitirecek, hem de müşterilerine karşı hukukî bir sorumluluk altına girecektir.
  • Böylelikle müşterinin güvenini kazanmıştır.
  • Prestij elde etmiştir.

ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 27001 Belgesini almak için öncelikle ISO’nun belirlediği bazı prosedürler adım adım uygulanmalıdır. Bu prosedürler ISO’nun en çok bilinen ISO 9001’e benzerlikler gösterse de, arada bariz sistemsel farklılıklar mevcuttur.

iso 27001 nasıl alınır

Prosedürlerden sonra, belgelendirme kuruluşunca yapılan denetlemede firmanız uygun ise ISO 27001 Sertifikası alırsınız.

Belgeyi alma süresi firmadan firmaya değişkenlik gösterir. Firmada çalışan insan sayısı veri merkezlerinin büyüklüğü ve yeri, firmanın bilgi işleme gücü önemli etkenler arasındadır.

Sertifikayı almayı hedefleyen bir firmanın yapması gerekenler şu birkaç adımda özetlenebilir:

  1. Öncelikle bilgi yönetim sisteminizin bu standartlara uygun olup olmadığını sorgulamakla işe başlayabilirsiniz. Bu bağlamda Profesyonel bir danışmanlık firmasıyla çalışmanızı öneririz.
  2. Ardından sisteminizde standartlara uymayan kısımları güncellemeniz ve sisteminizi yenilemeniz gerekecektir.
  3. Sonrasında belgeye uygunluğunuz denetlenmelidir. Denetleme aşaması, ISO tarafından kabul edilen belgeleme kuruluşlarınca gerçekleştirilir.
  4. Denetleme aşamasından başarıyla geçen bir firma ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini almaya hak kazanmıştır.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın

Bu web sitesi, freelance web tasarım uzmanı Özkan GÖÇER tarafından tasarlanmıştır.