ELDİVEN VE MASKE ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yeni tip Koronavirüs vakaları sebebi ile Sağlık Bakanlığı, maske, eldiven ve korucu tulum vb. tıbbi alanlarda üretim yapan işletmeler için bazı kısıtlamalar getirdi. Eğer gerekli belgeniz yoksa üretim yapamayacaksınız!

Kısaca Koronavirüs (COVID-19) Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün Dünyadaki geniş ve endişe verici yayılımı sebebiyle 11 Mart 2020 tarihinde pandemi ilan ettiği COVID-19 olarak adlandırılan yeni tip Koronavirüs, yüksek ateş, öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Koronavirüs ve Maske Üretiminde ISO belgesi

Solunum yolu hastalığına neden olan Koronavirüsün henüz bilinen bir tedavisi yoktur.

Nasıl yayıldı ve Dünya nasıl etkilendi?

Çin’in Wuhan kentinde "Huanan" adlı deniz ve et ürünleri pazarında ortaya çıktığı düşünülen ve kısa süre içerisinde dünyayı tehdit eden küresel bir salgın haline gelen yeni virüs, geçtiğimiz yıllarda salgına neden olmuş Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi korona tipi virüs ailesine mensuptur. Koronavirüsler, hayvanlarda ve insanlarda bulunan geniş çaplı bir virüs ailesidir.

Nasıl Bulaşıyor?

COVID-19 insandan insana, enfekte bir kişi tarafından, hapşırma, öksürme veya solunum esnasında ortaya çıkan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıkları soluyarak enfekte olunacağı gibi, damlacıkların düştüğü yere temas eden kişilerin ellerini, ağız, burun ve gözlerine dokunmaları ile de hastalığa yakalanabilirler.

Korunmak için ne yapılabilir?

Hasta olan kişiye 1 metreden daha yakına gelmemek, elleri sık sık sabunla en az 20 saniye yıkamak, hastalıktan korunmak için en önemli adımların başındadır. Öksürme ve hapşırma sırasında tek kullanımlık mendiller ile burun ve ağız kapanmalı, mendil yoksa dirsek içi kullanılmalıdır.

COVID-19 ile ilgili Sağlık Bakanlığınca hazırlanmış olan şu videoya göz atabilirsiniz:

65 yaş üstü kişiler ve kronik hastalığı bulunan kişilerde daha şiddetli seyredip daha tehlikeli boyutlara ulaştığı bilinen COVID-19 virüsü genellikle enfekte olan kişilerde 14 gün kuluçka süresi vardır.

Ne gibi önlemler alındı?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündemin en başına gelen Koronavirüs salgınını önlemek için Sağlık Bakanlığı, ciddi önlemler almış, diğer ülkelere nazaran en başta alınan tedbirler ile Türkiye’de yayılımının daha yavaş ilerlemesi için geniş çaplı çalışmalar ortaya koymuştur.

Üretim için bazı belgeler gerekli hale getirildi

Sağlık çalışanlarını, hasta ve hasta yakınlarını ve hatta tüm halkı bu ciddi pandemiden korumak için kişisel koruyucu ekipmanlar (Tek Kullanımlık Koruyucu Maske, Tek Kullanımlık Koruyucu Tulum, Tek Kullanımlık Eldiven v.b.) üreten tüm üreticilerden, öncelikle Türkiye’nin ihtiyacını karşılamak için ihracatı yasaklayarak, ürünlerini almak üzere anlaşma yoluna gitmiştir.

iso belgesi ve üretim

maske üretimi için gerekli belgeler

Sağlık Bakanlığı, merdiven altı üretime karşı durarak, tüm işletmelerin, Ürün Takip Sistemi (ÜTS) kaydını yaptırmasını zorunlu tutmuştur.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 13485 Medikal Kalite Yönetim Sistemi ve CE Belgesi sahibi olan işletmelerin ürettiği Toz Maskesi, Koruyucu Tulum ve Eldivenlerin yurt içinde satışına yönelik çalışmaları başlatarak bu ürünleri üreten işletmeleri desteklemektedir.

SNG Kalite güvencesiyle belgelenin

SNG Kalite olarak, Toz Maskesi, Koruyucu Tulum ve Eldiven üreticilerinin, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi, ISO 13485 Medikal Kalite Yönetim Sistemi belgesi ve CE Belgesi ihtiyaçları için Danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti sunmaktayız.

Bu web sayfasına ait tüm tasarım ve SEO hizmeti, web tasarım uzmanı Özkan GÖÇER tarafından sağlanmaktadır.

© 2019 SNG Kalite. Tüm hakları saklıdır.