Global enflasyonun da etkisiyle modern çağın en büyük problemlerinden biri de taklit ürünlerdir. Marka, bir şirket veya kuruluşu rakiplerinden farklı ve özgün kılan unsurdur. Bu şirket veya kuruluşu temsil eden şey markası olduğu için tescilinin yapılması, özgünlüğünün korunması açısından oldukça önemlidir. Marka tescili ile taklitçiliğin önüne geçilir. Marka tescili olan şirket veya kuruluşlar böyle bir durumla karşılaştığında hukuki yollara başvurabilir.

marka tescili nedir

Bir şirket veya kuruluş marka tescilini aldığında benzer sektördeki firmalar aynı markayı kullanamazlar. Kullandığı takdirde tescilli marka sahibinin hukuki yaptırımlara başvurma hakkı vardır.

Marka tescili, markanın ait olduğu şirket veya kuruluşa verilen ve markanın onlara ait olduğunu tasdik eden belgelendirme şekline denir. Markanın tescil edilmesi, çalışmanın devam edilebilmesi ve geliştirilebilmesi için o markanın koruma altına alınmasını sağlar. Müracaat ettikten sonra şirket veya kuruluşun müracaatı Türk Patent Enstitüsü tarafından sorgulanır. İnceleme sonunda marka 3 ay Resmi Markalar Bülteninde itirazlara açılır. İtiraz gelmezse Türk Patent Enstitüsü kabul kararında bulunur ve belge düzenlenir. Tüm bu aşamaların sonunda belge şirket veya kuruluşa takdim edilir.

Ne kadar ücrete mal olur?

Başvurulan kurumlara ve kaç adet sınıfa kayıt yaptırmak istediğinize göre farklılık göstermektedir. Bunların yanı sıra Türk Patent Enstitüsü’ne yatırılacak harç bedeli, hizmet bedeli ve KDV tutarı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tescil süresi ne kadardır?

Marka tescil belgesi 10 yılda bir yenilenmesi gereken bir belgedir çünkü belge 10 yıl geçerliliğini korur. 10 yılda bir yenilenmek kaydıyla marka tescilini korumak mümkündür. Tescilin elde edilme süresi ise ülkemizde pek çok ülkeye göre daha hızlı gerçekleşiyor.

Herhangi bir red kararı olması gibi veya itirazlar gibi olağan dışı durumlar gerçekleşmediği sürece 10 ila 12 ay arasında bir sürede marka tescil belgesi edinilebiliyor, yaklaşık 11 ayda belgeye kavuşmak mümkün. Başka ülkelerde bu süreç 1,5 ila 2 yıl arasında sürebiliyor.

markanızı tescilleyin

Kaç adet marka tescil sınıfı vardır?

Toplamda 45 adet marka tescil sınıfı vardır. 1 ila 34 arası marka tescil sınıfları üretim sektörü sınıflarıdır; 35 ila 45 arası marka tescil sınıfları ise hizmet sektörünün sınıflarıdır.

Kimyasal maddeler, boya, kozmetik ürünleri, yakıtlar, ilaçlar, metal malzemeler, makineler, el aletleri, laboratuvar aletleri, tıbbi aletler, ısıtma cihazları, taşıt parçaları, silahlar, kuyumculuk eşyaları, müzik aletleri, kırtasiye malzemeler, plastik malzemeler, deri malzemeler, inşaat malzemeleri, mobilyalar, mutfak aletleri, halatlar, örgü ipleri, kumaşlar, giysiler, danteller, halılar, oyuncaklar, gıda ürünleri, tarım ürünleri, içecekler, alkollü içecekler, tütün mamülleri üretim sektörünü oluşturmaktadır.

Reklamcılık, sigorta, inşaat hizmetleri, radyo ve televizyon yayın hizmetleri, nakliye hizmetleri, işleme hizmetleri, eğitim, mühendislik, lokanta hizmetleri, hastane hizmetleri, hukuki hizmetler de hizmet sektörünü oluşturmaktadır.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın

Bu web sitesi projesi, Front end web developer Özkan GÖÇER tarafından geliştirilmektedir.