SAĞLIKLI VE GÜVENLİ İŞ YERİ BELGESİ, GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ VE GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI

Yaşadığımız yeni tip Koronavirüs (Covid-19) Pandemisi, hem ülkemize hem de tüm dünyaya, sağlığımızın ve sağlığımızı etkileyecek faktörlere karşı alınabilecek güvenliğin önemini tekrar vurgulamıştır.

yok

Ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarının önemle üzerinde durduğu pandemiye karşı alınabilecek tedbirler için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan COVİD-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu, yiyecek içecek, turizm ve hatta tüm sanayi kuruluşları için enfeksiyon önleme ve kontrol prosedürlerini oluşturmada bir rehber niteliğindedir.

İşletmelere yüksek maliyetler yüklemeden salgınla mücadele kapsamında, çalışanların, müşterilerin, tedarikçi ve ziyaretçilerin damlacık ve yakın temas yoluyla bulaşan hastalığa karşı korunması amaçlanmıştır. Kılavuz bu konuda dünyada ilk örneklerdendir.

Üretimin ve hizmetin covid-19 pandemisine karşı kontrolünün sağlanması amacıyla hazırlanan COVİD-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu işletmelere salgınla mücadele yol gösterecek ayrıca pandemi sonrasında işletmelerin sağlıklı, güvenilir, hijyenik üretim ve hizmet sağlaması açısından tüm işletmeler için önemli bir yol göstericidir.

İşletmeler bu uygunluğu 3. Taraf denetimi ve belgelendirmesi ile tamamladığında müşterilerine, muhatap olduğu işletmenin hijyen şartlarını taşıdığı güvenini vereceklerdir. Üretimini ve hizmetini sağlıklı, güvenli, hijyenik şartlarda gerçekleştiren işletmeler kaçınılmaz olarak piyasa hakimiyetini elinde tutacaklardır.

COVİD-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’ndaki şartları uygulayan işletmeler , “Güvenli Üretim Belgesi” ve “Güvenli Turizm Sertifikası” almak için başvuruda bulunabilirler. Yapılacak kontrol ve denetimin ardından sertifika almaya hak kazanan işletmeler, çalışan, müşteri, tedarikçi ve ziyaretçilerine sağlıklı bir işyeri ile muhatap olmanın güvenini vereceklerdir.

Güvenli Üretim Belgesine tüm sanayi kuruluşları başvuruda bulunabilirler.

Güvenli Turizm Belgesine, Yiyecek-İçecek, Konaklama, Rekreasyon (otel, restoran, kafe ve eğlence merkezleri), Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri, Seyahat ve Tur Organizasyonu yapan işletmeler, Taşıma ve Transfer yapan işletmeler, havacılık ve yan faaliyetleri yapan işletmeler başvurabilirler.

İşletmenize, Sağlıklı ve Güvenli İşyeri Belgesi, Güvenli Üretim Belgesi ve Güvenli Turizm Sertifikası alabilmek için danışmanlık hizmetleri konusunda SNG Kalite ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın

© 2015-2023 SNG Kalite. Tüm hakları saklıdır.