cerrahi maske şart mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı tedbirler ülkemizde de artarak devam ediyor. Ülkemizde ücretsiz maske dağıtımı başladı ve marketler, pazar yerleri gibi toplu bir şekilde bulunulan yerlerde maske takma zorunluluğu getirildi. Hatta toplu olarak çalışılan iş yerlerinde de aynı uygulamanın yapılacağı uymayanlara adli ve idari cezalar uygulanacağı duyuruldu.

ücretsiz maske

CERRAHİ MASKE SATIŞI YASAKLANDI, üretime belge şartı geldi

Bilindiği gibi korona virüs adıyla bilinen Covid-19 tedbirleri kapsamında tek kullanımlık cerrahi maske satışı yasaklanmıştı.

Ulaştırma Bakanlığı’nın, vatandaşa ücretsiz olarak haftada 5 adet maske dağıtımı konusunda aldığı kararla başvurular öncelikle e-pttavm üzerinden yapılmaktaydı.

cerrahi maske

Başvuruların e-devlet üzerinden de yapılması kararı alındı fakat daha sonra web sitesi üzerinde yaşanan yoğunluğu azaltabilmek adına e-pttavm üzerinden de başvuruları tekrar açtı.

Buna ek olarak Sağlık Bakanlığı tarafından üretim için gerekli ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 13485 Medikal Kalite Yönetim Sistemi ve CE Belgesi olmayan işletmelerin maske üretimleri durdurulmuştur. Maske, eldiven ve koruyucu tulum üretimi için hangi belgelerin gerektiğini detaylıca görmek için tıklayın.

ÜCRETSİZ MASKE ALABİLMEK İÇİN…

Devlet tarafından dağıtımı sağlanacak ücretsiz maske alabilmek için e-devlet üzerinden başvuru yapmak (başvuru için tıklayın) gerekiyor. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar haricinde başvuran herkese maske dağıtımı yapılacaktır. Ücretsiz maske için limit haftalık 5 adet olarak belirlenmiştir.

E-Devlet sistemine girip formu doldurun

Vatandaşlar, e Devlet üzerinden sisteme girecekleri isim, soy isim, adres, iletişim bilgisi ve maske istenecek diğer aile fertlerinin bilgilerini girdikten sonra E Devlet üzerinden başvuru işlemi yapılmasının ardından, başvuran kişinin telefonuna gönderilecek SMS kodu ile maskeler eczanelerden ücretsiz olarak talep edilebilecek.

e devlet maske

DOĞRULAMA KODU İLE ALINIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maske satışının yasaklandığını duyurmasının ardından, e Devlet üzerinden başvurusu yapılacak olan ücretsiz maske için eczanelere gitmeden önce telefon numarasına kod gelmesinin beklenmesi gerekiyor.

Ücretsiz maskeleri almak için eczanelere gidip cep telefonu numaraları ile birlikte T.C. kimlik numaralarını sisteme kayıt ettiren vatandaşlar, cep telefon numaralarına gelen doğrulama kodunun ardından ücretsiz maskelerini alabilecekler.

HAFTALIK 5 MASKE ÜCRETSİZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yeni sisteme geçildiği ve vatandaşa haftalık 5 adet maskenin ücretsiz dağıtılacağını açıklamasını ardından, Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilecek maskeler öncelikle ecza depolarına gönderilecek ve ardından eczanelere ulaştırılması sağlanacak.

Eczaneler 10 kutu yani 500 adet sipariş verebiliyorlar. Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefon numaralarına gönderilen SMS kodunu eczanelere bildirerek ücretsiz maskelerini alabiliyor.

PTT üzerinden yapılan başvurularda ise teslimat ptt kargo görevlileri tarafından yapılıyor. Bu yollarla haftalık on milyon dağıtım yapılması öngörülüyor.

Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşın

© 2015-2023 SNG Kalite. Tüm hakları saklıdır.